Ako trenutno nemamo životnih problema, to ne znači da je naše mentalno zdravlje dobro i da ne moramo da vodimo računa o njemu, kaže dr Sanja Kalaba lekar bolnice za psihijatriske bolesti „dr Slavoljub Bakalović“ iz Vršca. Ona ističe da nismo rođeni na ovom svetu da bismo bili sami.
– U to mentalno zdravlje spada to da ja imam blagostanje. Dakle da u okviru jednog dana, jedne radne nedelje, jednog meseca i jedne godine imam sve što je jednom mentalno zdravom čoveku potrebno. Dakle i rad i zabavu i odmor i sve ostalo. Ali i edukacija o tome kako ja svoje mentalno zdravlje održavam. Izuzetno je važno pogotovo u današnje vreme problema sa tim mentalnim zdravljem neko čini mi se da ono izlazi iz svoje senke, rekla je dr Sanja Kalaba.
Vaspitačica Nataša Babeu naglašava da decu u predškolskom uzrastu treba učiti empatiji, jer će u suprotnom imati velike predispodizicije za nerazumevanje i uključivanje u socijalni život.
– Tako da se mi u našem savetovalištu za decu i mlade zaista trudimo da kroz različite radionice da upravo to razvijemo kod dece, rekla je vaspitačica Nataša Babeu.
– Mentalno zdravlje i empatija nisu bitni samo tokom trajanja festivala i nedelje mentalnog zdravlja već tokom cele godinie. Mentalno zdravlje i empatija deo su naše svakodnevice i veoma su bitni, ističe psiholog Ivana Stojković.
– Pre svega u radu sa decom to negde pokušavamo i da dostignemo u radu sa decom pre svega, da predstavimo empatiju i prepoznamo da li smo empatični i prema kome smo skloni da budemo empatični, na koji način mi to zapravo radimo sa emocijama, rekla je naglašava Stojković
Festival mentalnog zdravlja u Pančevu traje do 20.oktobra u organizaciji Zavoda za javno zdravlje Pančeva i Udruženja „Pneuma“ koji su pripremili brojna predavanja na temu mentalnog zdravlja.
(Pančevac)